2025. Január 24.
Egyszerűen fogalmazva, az RGB-t és a CMYK-t más-más célra használjuk, és a színek keverése is máshogy működik.
Ez a színrendszer a képernyőkhöz való, például a monitorodra, telefonodra, tabletedre vagy tévédre.
Példa: ha posztot készítesz a Facebookra vagy Instagramra, RGB-ben dolgozol.
Az RGB (Red, Green, Blue – vörös, zöld, kék) egy additív színmodell, amely a fény három alapszínének különböző intenzitású keverésével hoz létre színeket. Ezt a modellt digitális kijelzőkön, például televíziókon, számítógép-monitorokon és okostelefonokon használják. Az RGB színmodell ideális digitális munkákhoz, mint például digitális képek, grafikai tervezés, webdesign és videók. A legmegfelelőbb fájlformátumok az RGB színtérhez a JPEG, PNG, PSD és GIF.
Az RGB színek sokkal élénkebbek, mert a képernyők világítanak, ezért intenzív, "világító" színeket látsz.
Ez a nyomtatáshoz kell. Szórólapok, névjegykártyák, plakátok, könyvek mind ebben a színtérben készülnek.
A CMYK (Cyan, Magenta, Yellow, Key/Black – cián, bíbor, sárga, fekete) egy szubtraktív színmodell, amelyet a nyomtatásban használnak. A színek a festékek fényelnyelésén alapulnak, ahol a különböző arányban alkalmazott alapszínek különböző árnyalatokat eredményeznek. A CMYK színmodell elengedhetetlen a négy szín nyomtatásához, és olyan nyomtatott projektek létrehozásához használják, mint például névjegykártyák, szórólapok, termékcsomagolások és nyomtatott pólók. A legmegfelelőbb fájlformátumok a CMYK színtérhez a PDF, AI és EPS.
A CMYK nyomtatásra van optimalizálva, de kevésbé élénk, mint az RGB, mert a papír nem világít, csak visszatükrözi a színeket.
Használj RGB-t, mert képernyőre szánt tartalomnál élénkebbek lesznek a színek.
Válts CMYK-ra, hogy a nyomtatás színei pontosak legyenek, és a végeredmény olyan legyen, amilyet elképzeltél.
Nézd meg a Canva projekt beállításait, és ellenőrizd, hogy RGB-ben vagy CMYK-ban dolgozol, attól függően, mire fogod használni az anyagot!